HAVA DURUMU

CANKIRI
Vali Özcan, Koyunbaba Barajı’nda İncelemelerde Bulundu ve Ağaç Dikti


Vali Özcan, “Sulanabilir arazi 2 katına çıkacak”

Vali Vahdettin Özcan, İlimiz Şabanözü ilçesinde yapımına devam edilen Koyunbaba Barajında incelemelerde bulundu.

İncelemelerde Şabanözü Kaymakamı Cuma Çotu, DSİ 5. Bölge Müdür Yardımcısı Sezai Kavurmacı, DSİ 5. Bölge Barajlar Şube Müdürü Mahmut Berber, DSİ İl Müdürü Ahmet Ersin Gökçe de hazır bulundu.

Çankırı Tarımına can katacak projenin temeli, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından atılmıştı. 16.06.2011 tarihinde işe başlanılan projenin bitiş tarihi 19.06.2014.

İnşaat şantiyesinde ilk olarak Barajlar Şube Müdürü Mehmet Berber tarafından devam eden çalışmalar ve baraj hakkında genel bilgiler verildi. Koyunbaba Barajı’nın sulama amaçlı bir baraj olacağını belirten Berber, çalışmalara 2011 yılının Haziran ayında başlandığını kaydetti.

Barajın Kalecik’e bağlı Koyunbaba Köyünün 3 km kuzeybatısında bulunan Terme Çayı üzerine inşa edildiğini ifade eden Berber, barajın yağışlara bağlı olarak 4,5 yılda dolmasını öngördüklerini belirtti.

Barajın fiziksel yapısına değinen Berber, “Barajımızın 1 Milyon 700 m3 toplam gövde yüksekliği ile 51 metre boyu olacak. İhale bedelimiz 23 milyon 754 bin 716 lira değerinde. İhale bitiş tarihimiz 2014 yılının 6. ayı, fakat inşallah biz çalışmalarımızı 2013’ün sonuna kadar tamamlayacağız. Çalışmalarda hiçbir sıkıntımız yok, her şey planladığımız gibi” diye konuştu.

Çankırı’yı Türkiye’nin ikinci Çukurovası yapma hedefi ile yapılan Ankara ili Kalecik ilçesine bağlı Koyunbaba köyünün 3 km kuzeybatısında ve Terme çayı üzerinde yer alan sulama amaçlı Koyunbaba barajı 10 bin 291 ha. alanı sulayacak.

Yapılan hesaplamalar ile yılda 60 milyon m3 su gelecek baraj yapımı tamamlanması ile 50 yıllık serüvenin sonuna geldiğimiz Kalecik, Çubuk ve Şabanözü ilçelerini sulayacak olan Koyunbaba Barajı ile çorak topraklarımız kalmayacak. Sulanabilir arazimiz iki katına çıkarak Çankırı ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

Valimiz Vahdettin Özcan, ziyaret anısına şeref defterini imzaladı ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “ Koyunbaba Barajı inşaat sahasına gelerek yaklaşık 11.000 hektar arazinin sulanması için yapılan baraj inşası incelemelerinden mutlu ve gururluyum, emeği geçen tüm arkadaşlara, DSİ Şube ve Bölge Müdürlüğü ekiplerine, yapımcı ve yüklenici firmaya şükranlarımı arz ediyorum. Allah kazasız belasız bir inşaat nasip etsin” dedi.

Valimizin ziyareti anısına DSİ 5. Bölge Müdür Yardımcısı Sezai Kavurmacı, Valimiz Vahdettin Özcan’a DSİ işlemeli porselen tabak hediye etti.

Ardından Koyunbaba Barajı inşaat çalışmaları devam ederken bir yandan da piknikçilerin gözde mekanı olması için ağaç dikilerek alan yeşillendirilmesine devam edildi.

Valimiz Vahdettin Özcan başta olmak üzere Şabanözü Kaymakamı Cuma Çotu, DSİ 5. Bölge Müdür Yardımcısı Sezai Kavurmacı, DSİ 5. Bölge Barajlar Şube Müdürü Mahmut Berber, DSİ İl Müdürü Ahmet Ersin Gökçe ve basın mensupları tarafından DSİ 52. Şube Müdürlüğü Yıldırım Bayezıt Hatıra Ormanı’na 5 akçağaç, 25 çam, 25 ladin olmak üzere 55 fidan dikildi.

Hatıra Ormanın isminin Yıldırım Bayezıt veriliş nedeninin, 1402 yılında Ankara Savaşı’nın Koyunbaba Barajı eteklerinde yapılması olduğu belirtildi.© 2012 Çankırı Valiliği.


Tel: 0 (376) 213 11 01
Faks: 0(376) 213 35 00

T.C.Çankırı Valiliği Resmi Web Sitesi© 2012 - Bütün Hakları Çankırı Valiliğine aittir.
Site Düzenleme : Çankırı Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü


Yazılım ve Tasarım : Umut COŞKUN

» Online :8 |  » Bugün :43 |  » Dün :878 |  » Toplam : 845485